miannitelli54 miannitelli54
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

a box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of chalk and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler

Respuesta :

heaven6456 heaven6456
  • 12-11-2019

Answer:

chalk costs 4 dollars and staples cost 3 dollars

Step-by-step explanation:

plug in numbers till it makes sense

Answer Link

Otras preguntas

The nurse who is caring for a child with acute post-infectious glomerulonephritis (APIGN) expects the child to have an order for which medication
DIA proteomics reveals hypotensive and immune-enhancing constituents in buffalo whey from different altitudes
Which qualitative research approach is used by researchers for the purpose of theory building?
The nurse observes bleeding at the catheter insertion site. It is essential for the nurse to take which action
We will welcome to our numbers the loyal, true, and brave. Shouting the battle cry of freedom! And although he may be poor, he shall never be a slave.
List the distinct ways the number 858 can be written as a product of two positive integer factors. (Enter your answer as a comma-separated list of products.)
Select the correct answer. Which choice best explains a narrative technique the writer uses and its effect on the reader
The graph shows the distribution of the number of text messages young adults send per day. The distribution is approximately Normal, with a mean of 128 messages
Leakey et al. (1964) redefined the genus Homo as having all of the following characteristics except: quizlet
Are accurate, short-range earthquake predictions currently possible using modern seismic instruments?