AnxietyManta AnxietyManta
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more, 8 printers at 145$ per printer or 3 laptops priced at 439$ per laptop? Explain.

Respuesta :

estherh8345
estherh8345 estherh8345
  • 10-12-2019

The laptop costs more.

What the estimated written answer would look like:

The laptops cost more. The unit price per laptop is $146.33, whereas the unit price per printer is $18.13. I divided the total price by the number of items to get my unit prices.

The unit price per printer would be $18.13.

145/8 = 18.3

The unit price per laptop would be $146.33.

439/3 = 146.3

Answer Link

Otras preguntas

If AB= 15, then CB is equal to:
What is g= if d is 5x6?
How did Muslim scholars help preserve learning from the ancient world
b. Explain Why would people want to become scholar-officials?​
In the matrix reactions what happens to the original carbons in pyruvate ?
Carbon (C) and hydrogen (H) are pure substances. Each is made of only one type of atom, but carbon atoms are different from hydrogen atoms. Carbon and hydrogen
Describe an algorithm that produces the maximum, me- dian, mean, and minimum of a set of three integers. (The median of a set of integers is the middle element
The figure shows the location of a golf ball after a tee shot. How many feet from the hole is the ball?
Jeremiah bought a stereo that cost $450. He made a down payment of $45 and paid the rest in five equal payments. How much was each payment
Find 60% of 264 Please help me I will mark brainiest