BriHatesMath
BriHatesMath BriHatesMath
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks cost 32.76. What is the unit price of the pair of socks?

Respuesta :

znk
znk znk
  • 10-12-2019

Answer:

$8.19  

Step-by-step explanation:

The unit price is the cost of 1 pr of socks. The package contained 4 pr of socks, so

[tex]\text{Unit cost} = \dfrac{\$32.76}{4} =\mathbf{\$8.19}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which enlightenment thinker most influenced the Declaration of Independence?
why are people at new madrid bend youth center so hurtful
Anyone help me pleasee i need help
What is the answer to the problem. A picture is posted.
When is punishment (in behavior modification) appropriate to use? What are some harmful effects of the use of punishment (in behavior modification)?
When paying for a long-term loan such as an auto loan, you should A. pay the exact amount due on time every time B. pay as much as possible each due date C. pay
What idea did Nicolaus Copernicus put forth? A. Everything can be predicted with reasonable measurements. B. The force of gravity keeps planets in motion.
anyone who knows geography.......
Please someone solve this please you will get 10 points and I will gave him or her thanks
The most dangerous foes of the Bill of Rights are? A: foreign dictators B: ourselves C: paid organizers D: subversive agents