cookieschoi
cookieschoi cookieschoi
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A store sells 1/2 pound of beef for $1.50. If you are having a party and need 8 pounds for hamburgers, using the unit rate, how much would it cost?

Respuesta :

procookieop procookieop
  • 10-12-2019

Answer:

24

Step-by-step explanation:

(1/2) * 16 = 8

$1.50*16 = 24

Answer Link
gischa202 gischa202
  • 10-12-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

write as a improper fraction 3 1/2
What is this for 10 points (190×1234)+(13+1879÷1)+(1325×435)
Robert is deciding what to wear to school. He has a purple shirt, a yellow shirt, and a green shirt, and he has gray and beige pants. He also has running shoes
en el cine, se proyeta la pelicula en la__________?
Solve the equations: 3^x+9^x+27^x=−7
How did the kush combine Egyptian culture with parts of their own culture?
what similarities do all graphs of linear functions share?
Answer A B and C pls
Solve the system of equations. y=x+5 y=x2+5x−7 Enter your answers in the boxes. 4 5 6 7
write 30/3 whole or mixed number