Knappert Corporation makes one product and has provided the following information:
A. Each unit of finished goods requires 3 pounds of raw materials. The raw materials cost $5.00 per pound.
B. The direct labor wage rate is $24.00 per hour. Each unit of finished goods requires 2.8 direct labor-hours.
C. Manufacturing overhead is entirely variable and is $11.00 per direct labor-hour.
D. The variable selling and administrative expense per unit sold is $3.80. The fixed selling and administrative expense per month is $50,000. The unit product cost is closest to:
Multiple Choice:
O $93.20
O $113.00
O $30.80
O $82.20