Nedcar Nedcar
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jeff paid $38 for 9 1/2 yards of lumber what was the price for one a yard

Respuesta :

wonderfulSophiaGrace wonderfulSophiaGrace
  • 11-12-2019
$4 per yard
38 divided by 9.5
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 11-12-2019

Answer:

$4 for 1 yard of lumber

Step-by-step explanation:

To answer this question, all you have to do is divide:

$38 / 9.5 yards = 4

So, it is $4 for 1 yard of lumber

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Does the process of photosynthesis always happen during the dayligh
Where does an action potential occur? Explain the process of what occurs inside the axon (the membrane) as the action potential is traveling down the axon.
Fill in the blank with either atom or molecule. Water is a(n) ____________________.
How are fractions divided?
Please can someone help me with this homework :(Write 4 news using present perfect. (2 affirmative and 2 negative)For example:An eagle HAS CRASHED into a jet fi
Summarize the Feudal System.) What is it? Where did it start? What are the different social classes?
A)15.6 inches B)10 inches C)244 inches D)22 inches plz help asap!
How to get motivated Well I would say even if u don’t wanna do it just do it and make is a routine
8.9 - 1.4x + 6.5x + 3.4 PLEASE HELP
What is the main idea of the movie Selma