jaymalwake jaymalwake
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Your mom spent $15.50 for 3 pounds of apples and 4 pounds of oranges your aunt spent $18.50 for 5 pounds of apples and 3 pounds of oranges how much did each pound of apples and oranges cost respectively

Respuesta :

marybradford80 marybradford80
  • 11-12-2019

Answer:

$2.26 each pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The breaking of _____________________ bonds in food releases energy for your body to use. thermal electromagnetic electrical chemical
HELP WHATS THE SCALE FACTOR FOR THIS
Who is Bail Hollward
what is the name of this landform on the map?​
Which statement best describes the expression 3 + 2 + y? (1 point) a The quotient of y and the sum of 3 and 2 b The quotient of the sum of 3 and 2 and y с The s
Complete the factored form of the algebraic expression 18a + 3 = 3 ( + )
Meter is the organization of music notes. True False​
(7t^5 ) (2t^3 ) simplify
Name 3 ores for metals and which metal they yield?​
HURRY PLEASE I NEED THIS NOWWW Which of the following is true? a. The majority of people in South America live on small farms. c. The majority of people in Sou