taytenvinson
taytenvinson taytenvinson
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

A candy shop charges 8.99 a pound it's competitor charges 6.50 for 12 ounces which is a better deal and by how much

Respuesta :

abg101603
abg101603 abg101603
  • 12-12-2019

Answer:

It is a better deal to do the 6.50 for 12 ounces

Step-by-step explanation:

The reason is because the is 16 ounces in a pound so you would do 8.99/16 and you get .56 per ounce but is you do 6.50/12 you get .54 per ounce which is a better deal.

Hope this helped!!

Answer Link

Otras preguntas

Industrial chemicals are stored in 55-gallon drums. The radius of the drum is 12 inches, and the height is 32 inches.
What is the Cube of a (-99)
How to say cake in French? In French its gateau.
f(x)=3x^2+6x-18 Evaluate the function
If A=3x^2 + 5x - 6 and B= -2x^2 - 6x + 7 than A - B equals...?
Which of the following situations is an example of country risk? Group of answer choices Alpha Corp., a rice manufacturer based in Pakistan, suffered losses whe
If Triangle Q S R is congruent to triangle Y X Z describes two triangles, which other statement is also true? Triangle Q R S is congruent to Triangle X Y Z Tria
Testing the equality of three or more population proportions Select one: a. is not possible, since proportions deal with only two possible outcomes b. use a t-
If you see that gasoline costs $1.70 in Georgia and $3.40 in California, you can conclude that gasoline is twice as expensive in California as in Georgia. This
Metaphor Simile or Personification ?''It probably had more to do with the hurled bombs, thrown down by humans hiding in the clouds''