breannlowe2001
breannlowe2001 breannlowe2001
  • 11-01-2020
  • Mathematics
contestada

Steve is buying gas for $2.50 per gallon. He wants to buy 20 gallons for his truck. How much does he spend total?​

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 11-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

gas costs 2.50 per gallon....if he wants to buy 20 gallons, then he is gonna have to spend : (2.50 * 20) = $ 50 <==

Answer Link
Saumie
Saumie Saumie
  • 11-01-2020
He spends $50 in total as you multiply the amount of money by how many gallons to gain the total amount spent.
Answer Link

Otras preguntas

What is 1,632 in word form?
Round 244 to the nearest tenth
name as many punctuation marks as possible!!
t=pd/2xsolve for Xi always get confused when theirs more then one letter
evaluate 6x for each value of x. x = 2/3
Which type of country is most dependent on a ground transportation network for international trade?
There were 28 white ducks swimming in a pond. • Twice as many brown ducks flew in and landed in the pond. • Then half of the white ducks flew away. How many
Question:Round the decimal to the nearest hundredth;then write it as a percentageProblem:0.098=___(rounded)=___(percentage) 0.3309 =___(rounded)=___(percentage)
A mixture of alcohol and water is homogeneous while that of oil and water is heterogeneous.explain
In the City of Ember,  Why would it frighten the children to see Ember's current storerooms?