heidigolos heidigolos
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $5,760 for 16,000 apples, how much does it cost for 12,000 apples?

Respuesta :

ntowry
ntowry ntowry
  • 13-01-2020

Answer:

$4,320

Step-by-step explanation:

Divide the price by the number of apples to get a unit price.

5760 divided by 16000 = .36

Now that you know how much each apple cost

Multiply .36 x 12000 = $4,320

Answer Link

Otras preguntas

Two workers at Acex Ltd. fell off the scaffolding and fractured their hands in spite of wearing a safety harness. Acex pays the medical bill of the workers. Whi
Simplify. (Note: x ≠ 0) begin expression . . . Begin fraction . . . 21 times x raised to the fourth power, plus 6 times x raised to the third power, minus 3 tim
" And for the support of this declaration, with a firm reliance on the protection of the divine providence, we mutually pledge to each other our lives, our fort
What degrees are angles A and B please
Write a 500-word comparative essay comparing the setting of Eugenia Collier’s short story “Marigolds”
what is 5 divided by 1/3
Look at the figure. How many different labeled rays are shown?
Solve the following system of equations. Enter the y-coordinate of the solution. Round your answer to the nearest tenth. 5x+2y=21 -2x+6y=-34 please help.
In 200-250 words, discuss how Rosa Parks required both physical and moral courage when she refused to give up her seat on a Montgomery bus.
You have a part-time job. One day your boss offers to pay you either 2h−1 or 2h − 1 dollars for each hour h you work that day. Complete the table. Which option