kimberlywood2 kimberlywood2
  • 13-01-2020
  • Mathematics
contestada

rami buys 3 pounds of oranges. if the total cost is represented by c; what is the cost per pound? Define the variable

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 13-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

c = 3x.......c represents total cost and x represents cost per lb

the cost per lb can be found this way : (c / 3) = x

Answer Link

Otras preguntas

how important is the setting to the story
How can you classify a trapezoid in other terms?
The Colorado River carved out a deep canyon in the habitat of an Abert’s squirrel population. This is an example of which stage of speciation?
the formula C2H4 can be classified as
What is the discriminant of 9x2 + 2 = 10x?
Which individual believed in the necessity for a worldwide revolution? a. Joseph Stalin b. Leon Trotsky c. Benito Mussolini d. Herbert Hoover
How would you date a sample of rock that you suspect as being one of the earliest on Earth?
What are four things the Communist Party does through its party organization
Which part of the plant body serves as anchorage to the plant? Root Stem Bark
A store had 250 bottles of water. Each week, 40% of the bottles were sold and 48 new bottles arrived in shipments. Which recursive function best represents the