yanisabelsanchez2023
yanisabelsanchez2023 yanisabelsanchez2023
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Monique paid $5.50 for bags of popcorn and cups of juice. Popcorn costs $0.50 per bag; juice costs $0.75 a cup, and she bought exactly 9 items. How many of each did she buy ?

Respuesta :

rema54 rema54
  • 14-01-2020
4 juice boxes and 5 popcorn
Answer Link

Otras preguntas

Use the probability distribution graph to answer the question. P(X ≤ a) = 0.6 What is the value of a?
16 24 36 54 COMMON RATIO
Through what process can special interest groups and businesses influence the government? A- protests B- lobbying C-tax payments D- passing a new bill
Write about a time you had to respond to a violent situation. What did you do ?
the funtions f(x) and g(x) are graphed below. If g(x)= f(x+k), what is the value of k​
Can somebody help me out with this question because I’m really confused??
It would be so nice for the answer for this work sheet please help ASAP
The scatter plot shows the annual earnings and tenures of a few employees of Stan & Earl Corp. The regression line for this data set has a slope close to m
What exactly happens when you loose weight, where does the weight go? ​
Anglo-Saxon was mixed with what four languages? Creole, Japanese, English, Portuguese German, Scandinavian, Norse, and Latin Pig-Latin, German, Spanish,