alisonlopez146 alisonlopez146
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 2 dozen cookies for $7.20 find the price per cookie

Respuesta :

Connera911
Connera911 Connera911
  • 10-02-2020

Answer:

$0.3 per cookie

Step-by-step explanation:

a dozen is 12 cookies. 2*12 = 24.

7.20/24 = 0.3

so each cookie costs 0.3 dollars

Answer Link
gamemaster336336336
gamemaster336336336 gamemaster336336336
  • 10-02-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

2 dozen : $7.20

24 cookies : $7.20

/24                  /24      (to find unit price)

1 cookie :  30 cents

btw it sounds like your using a math book. slader.com has a bunch of math books answer keys (i wasn't told to promote the btw)

Answer Link

Otras preguntas

In which quadrant does (3,5) lies
Which is produced by the endocrine system to control how cells and organs function?
Which ordered pair is in the solution of the system of inequalities shown in the accompanying graph
The average income in a rich country, such as the United States or Japan, is more than
Help pls! Determine the value of angle a
why is rna shorter than DNA?
Hasan buys two kinds of cloth materials for school uniforms, shirt material that costs him ₹ 50 per metre and trousers material that costs him ₹ 90 per metre. F
The manager of hotel or The hotel’s manager?
if 3/5 of a sum of money is 1200. what is the sum​
Find the length of JC