federicojimenez0529 federicojimenez0529
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

each drink cost $2 and each pizza slice $4 they purchased 9 items and spent a total of $28

Respuesta :

beauprerobert600 beauprerobert600
  • 10-02-2020

Answer:

5 pizza slices and 4 drinks

Step-by-step explanation:

If each pizza slice costs $4 then 4*5 is $20 and then if each drink costs $2 then 4*2 is $8 which adds up to $28

Answer Link

Otras preguntas

How does 4/15=14/n? What does n equal?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
What kind of particles make up compound
Why does land heat up more faster than water?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
What kind of particles make up compound