champbristol1
champbristol1 champbristol1
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the
unit cost of each potato in the bag?
a. $32.00
b. $5.00
C. $0.50
d. $0.05

Respuesta :

isabellab5493
isabellab5493 isabellab5493
  • 10-02-2020

Answer:

c cos 0.50X8=$4.00

Answer Link

Otras preguntas

Mary has 12 marbles 3/12 of the marbles are yellow and 2/12 of the marbles are blue.The rest of the marbles are green.How many marbles are green?
A force of 200 N is required to keep an object sliding at a constant speed of 2 m/s across a rough floor. How much power is being expended to maintain this moti
Katrina has 8 ribbons for her hair.3/4 of the ribbons are blue.how many of Katrina ribbons are blue.could u show me how 2 find the answer..
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
What is the simplest form of the fraction 4/10
A sailboat has a mast that holds a triangular sail.The sail has a base of twelve meters and a height of nine meters. The cost of the sail is $15 per square mete
The net force determines how and if an object will BLANK thank youuuu
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
An engineer in India (standard household voltage = 220 volts) is designing a transformer for use on her upcoming trip to Canada (standard household voltage = 12
How can I split five brownies between three people