fenomaramaaperaamo24 fenomaramaaperaamo24
  • 11-02-2020
  • Mathematics
contestada

You are purchasing a loaf of bread for $2.16, a box of cereal for $3.25, and 2 cans of soup for $.42 each. Write an expression to find the total cost. Then evaluate your expression.​

Respuesta :

grantboone03
grantboone03 grantboone03
  • 11-02-2020

Answer:

just add them all together

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In order to reduce the exposure to organic solvents like turpentine, some art instructors recommend the students clean brushes and hands with vegetable oil or m
explain how to use equal size parts to compare 1.3 and 1.03
Riddle: If red and blue mixed makes purple then purple and red makes???[tex] {red \: \: purple[/tex]
simplify the complex fraction
A ____ of crime views the formal system of laws, as well as the enforcement of those laws, as incorporating societal norms for which there is normative consensu
A machine is used to multiply _____. A. work B. power C. wattage D. force
Which war was described as a "splendid little war" by Secretary of State John Hay? A. Spanish-American War B. Mexican-American War C. Civil War D. Mexi
Which is the best way to revise the sentence to include more precise wording? A. Modern novelists often expand to other genres, such as screenwriting.B. Modern
Chandler tire co. is trying to decide which one of two projects it should accept. both projects have the same start-up costs. project 1 will produce annual cash
3 more than twice as many ringtones as Mary