niiaongfr niiaongfr
  • 13-02-2020
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour

Respuesta :

corunge57
corunge57 corunge57
  • 13-02-2020

Answer:

74

Step-by-step explanation:

You multiply then divide by 9

Answer Link
Kiara81304
Kiara81304 Kiara81304
  • 13-02-2020

Answer:

unit price is $1.59

Step-by-step explanation:

7.95÷5

Answer Link

Otras preguntas

The word form for 1.070,070
What is kinetic energy?
What is 768, 473 in expanded form
why is there variation new organisms formed from the joining of two reproductive cells?
write 80,000,000+4,000,000+100+8 in standard form
what is a reasonable estimate for 532,668
2(9n-1)+7(n+6)=-60 yahoo
Solving two step equations: -3k = -5k Find "k"
If x and y are positive integers, is x - y always positive? Explain.
An example of an animal that has a notochord but lacks a backbone is a a. tunicate. b. fish. c. bird. d. all of the above