marcusvazquez2222 marcusvazquez2222
  • 11-03-2020
  • Mathematics
contestada

Pig eats 2.3 pounds of grain, grain costs 6.25 per pound, how much will it costs to feed one pig for 80 days

Respuesta :

frankiedatt
frankiedatt frankiedatt
  • 06-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Each pig eats: [ 2.8 pounds of grain / day ]

Cost of grain: [ $7.25 / pound of grain ]

----------------------------------------

[ $7.25 / pound of grain ] x [ 2.8 pounds of grain / day ] = [ cost to feed 1 pig for 1 day ]

+7.25%2A2.8+=+20.3+

This is:

$20.30 / 1 pig / 1 day

+20.3%2A60+=+1218+

The cost is:

$1,218 / 1 pig / 60 days

Answer Link

Otras preguntas

What do a mole of magnesium (Mg) and a mole of iron (Fe) have in common?
Prince: Rebellious subjects, enemies to peace, Profaners of this neighbour-stained steel,— Will they not hear? What woe! you men, you beasts, That quench the
What is 3 × 100 + 3 × 1 + 4 ×( 1/10) + 5 ×( 1/100) + 7 ×(1/1000) ? 330.457 303.457 33.0457 303.0457
....................................... help me
The part of the U.S. government that interprets laws is the
....................................... help me
What does America represent to the mother? failure opportunity fear the impossible
Which is the most correct comparison? Both Slaughter and Child agree that classic literature is full of suspense. Both Slaughter and Child use a hungry family
the amount of work done at a grocery store stocker uses 120 N of force to lift a sack of flour 1.5 m onto a shelf
Para mi clase de literatura, _________ que leer dos libros.