laikensbaconp0zj0f
laikensbaconp0zj0f laikensbaconp0zj0f
  • 12-03-2020
  • Mathematics
contestada

NEED ASAP

at the market, peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weighs 1.2 ounces?

a-$0.29
b-$1.44
c-$2.88
d-$0.029

Respuesta :

eudximoniia eudximoniia
  • 12-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

.24 * 1.2 = $0.288

So, the rounded answer will be $0.29

Answer Link
animalsarecute
animalsarecute animalsarecute
  • 12-03-2020

Okay, if EACH ounce of peanuts costed 24 cents, and you want to buy 1.2 ounces, you multiply 24 by 1.2:

0.24 * 1.2 = 0.288 cents.

Round to 0.29 cents.

Answer Link

Otras preguntas

How do I answer the question "define Compounds"
simplify√45 + √80 − 3√20​
PLEASE HELP ASAP WILL MARK BRAINLIESTwhat is the area of this trapezoid?
helppp meee plsss i’m begging
Who currently holds this position for your geographic area for the federal government? Canada, and Brampton, Ontario
The length of a rectangle is 9 cm longer than the width. If the area of the rectangle is 70 cm2, what is the width of the rectangle?
I need help with this​
"At least, after what seemed a long time it might have been five seconds, I dare say, he suggested flabbily to his knees. His mouth slobbered. And enormous seni
Select all answer choices that show a correct comparison. A. 14>29 B. 26>25 C. 45>710 D. 12<23 E. 34<58
Equation: 2Mg + O2 = 2MgO If neither reactant is limiting and the reaction goes to completion, the mass of the product should be equal to... a) the molar mass o