saharhaidar666 saharhaidar666
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada


50 apples cost $25. How much would 75 apples
cost?​

Respuesta :

sharmaprisha2233 sharmaprisha2233
  • 10-04-2020

Answer:

Divide 75 by 2 and you get 37.5 as your answer. That's how much it will cost you to get 75 apples

Step-by-step explanation:

if we do unitary method

then..

50/25=0.5

1 apple cost 0.5

75=75*0.5 =ruppee 37.5

Answer Link
wrexn
wrexn wrexn
  • 10-04-2020

Answer:

$37.5.

Step-by-step explanation:

Each apple would be $.50.

.50 x 50 = 25.

.50 x 75 = 37.5.

Hope this helped and good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

why did the americans worry about being dominated in the space race
You put $5000 in an account. The account earns $2250 simple interest in 10 years. What is the annual interest rate?
people and places portfolio
What theorem has been proven here?
find the radius and the circumference to the nearest hundredth when d ≈ 3.4 in. Use 3.14 for π.
PLEASE HELP ASAP!!!! 100% CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!!
A wave has a wavelength of 9 mm and a frequency of 6 hertz. What is its speed?
are bird's warm blood'ed? or cold blooded plz no wrong anser's the right anser get's branlyest anser- and 14 pouint's :)!
Jeff had an old cell phone that he wasn't using anymore, but it still worked, so he gave it to his daughter when she got old enough to want a cell phone. howeve
which statement explains why george washington was elected the first president