YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

I'LL GIVE BRAINLIEST!! A train travels from City A to City B. The table below shows the distance and the amount of time it takes on the train.
Which of the following describes developing countries? (a) A highly developed industrial base (b) A less developed industrial base (c) A market economy with a h
imagine you have been asked to create a team to meet a specific need within your company. write a 350- to 525-word proposal for creating a team to present to yo
Count characters Write a program whose input is a character and a string, and whose output indicates the number of times the character appears in the string. Th
Predict what will happen to the graph of the function f(x)=x, if the function f(x) = (x-12)³. is changed to A. The graph will shift down 3 units. B. The graph w
The question is in the photo ​
Are the Finno-Urgic and Sami languages in decline
A music teacher had noticed that some students went to pieces during exams. He wanted to test whether this performance anxiety was different for people playing
Name Lesson 67 Circle the simple subject in each sentence. Then underline the correct form of each verb in parentheses. 1. A new set of watercolors (is/are) wha
Are bubbles in electrocuted water a new substance?