Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what is value of 2.37 in sl units
Technical skills are also called soft skills. Question 9 options: True False
How to determine if Triangles are Congruent? If they are, how do you know if they are SSS or ASA or SAS or AAS? Essentially, how do I apply the different congru
Please Help The Receiver has to hold all the painful, terrible memories so that
A) Oxygen B) Sulfur C) nitrogen D) no elements have that mass
write a story about the best meal you have ever had at restaurants
1. Tyler orders a meal that costs $15. a. If the tax rate is 6.6%, how much will the sales tax be on Tyler's meal? b. Tyler also wants to leave a tip for the se
PLEASE HELP QUESTION IN PIC.
4.5% of it is 23% of 45
MARKING AS BRAINLIEST!! Here’s question 2!!!