dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between inverted totalitarianism and classical totalitarianism
Does a baby breathe in the uterus beforehand being born?​
Explain how to find the number of grams of fat in 2.5 cups of corn if there are 7.87 grams of fat in 1 cup of corn
Is QRS a right triangle? Why or why not?
To store stacks of clean plates, a cafeteria uses a closed cart with a spring-loaded shelf inside. Customers can take plates off the stack one at a time through
true or false, By 1864, the Confederacy had a solid advantage over Union troops and was poised to win the war.
Why are limits used in calculus​
two friends share 7 cookies equally how many does each friend get
The gravity on the Moon is 1.62 m/s2 and the gravity on Earth is 9.8 m/s2. What is the weight of a 20-kg cannonball on the Moon and the Earth? Question 1 opti
Predict the product for the following reaction Na OH (aq) + KBr (aq)​