shyannbtfw shyannbtfw
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a restaurant 4 hotdogs cost $7.76 and 6 hamburgers cost $12.00. Which food has the lower unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-05-2020

Answer:

hotdogs

Step-by-step explanation:

Answer Link
rpottipati
rpottipati rpottipati
  • 10-05-2020

Answer:

7.76 x 4= 31.04 Hot dogs

12 x 6 = 72 hamburgers. Hot dogs is less price.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What type of resource is the California Star newspaper that Eliza P. Donner Houghton referenced during her writing of The Donner Party? a) a secondary source b)
10 PTS! How can pressure explain why a fluid is propelled when a button is pressed on a dispenser?
Which one of the following is a technique for pinpointing the cause of stress?
wastewater is filling barrels at the rate of 11 quarts per hour .the recycling facility picks up 120 full barrels on each trip , and each barrel holds 12 quarts
How might calhoun's decision to keep production in the united states help solidify her market position in the minds of her target customers?
A laptop has a listed price of $855.99 before tax. if the sales tax rate is 7.75% , find the total cost of the laptop with sales tax included.
A lay's potato chip ad reads betcha can't eat just one is an example of which type of headline
About 1919​% of the population of a large country is nervous around strangersnervous around strangers. if two people are randomly​ selected, what is the probabi
What conclusions can be made about the series ∞ 7 cos(πn) n n = 1 and the integral test?
WILL GIVE BRAINLIEST HELP ASAP