Ga5261 Ga5261
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

ivy likes to buy trail mix in bulk at her local grocery store. if she paid $5.16 for 1.2 pounds of trail mix, what was the price per pound

Respuesta :

Maurice07
Maurice07 Maurice07
  • 11-05-2020

Answer:

= $ 0.23

Step-by-step explanation:

1.2 ÷ $5.16

= 0.232558139 (round off to 2 dp)

= $0.23

Answer Link
maevalean maevalean
  • 11-05-2020

Answer: it’s 0.23

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Swimming pool A is 50 feet by 34 feet. Swimming pool B is 6 times as long as swimming pool A. How big is both swimming pools?​
Find the value of x
Which of the following statements is true about fungi? All fungi are pathogens are fungi are microscopic, All fungi are living organisms, all fungi have negativ
Why do a chicken embryo and a cow embryo look very similar even though the adults do not?​
Eight friends started a business. They will wear either a baseball cap or a shirt imprinted with their logo while working. They want to spend exactly $36 on the
Evaluate 3/2+(-k)+(-2) where k= -5/2
What is r (240,0) (G)
answer plzandfollow me​
find the slope betwwen the pair of the points using the slope formula (1,-1) and (6,-1)
Which of these is the best example of a situation that would lead to disillusionment? A. You decide to ride your bike to work, and it starts raining halfway the