joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

guess what im eating
In an enzymatic reaction: Select one: a. The enzyme leaves the reaction chemically unchanged b. The least important level of organization for an enzyme is its t
Can someone please help me answer this question
ZE and ZF are vertical angles with mZE = 8x + 8 and mZF = 2x +38. What is the value of x?
please answer all of these
Please HELP HELP ME!!!​
Y = 3x(x -4) how many solutions
Given the function f(x) = 3x-7, which of the following represents f -1(x)?
Find the coordinates of the other endpoint of the segment, given its midpoint and one endpoint. (Hint: Let (x,y) be the unknown endpoint. Apply the midpoint for
A basketball player stands near the middle of the court and throws the ball toward the basket. The path of the ball is a parabola. The ball leaves the player's