mireiaaalabugueeen
mireiaaalabugueeen mireiaaalabugueeen
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

The Rius family spends $ 660 a month on food.
How much do they spend a week?
And a year?

Respuesta :

me200218
me200218 me200218
  • 12-05-2020

Step-by-step explanation:

1 month is 4 weeks

If 4 weeks is that much how much is 1 week

Cross multiply

Then you will get the amount of l week

Then multiply your answer with the number of weeks ina year which is approximately 52.143

Ver imagen me200218
Answer Link

Otras preguntas

Mario at lab table A needs a pair of forceps (tweezers). Max at lab table B tosses Mario a pair. In terms of laboratory safety, which best describes Max’s behav
Where is “The Street of the Cañon” set? A. the village of Hidalgo B. the village of San Juan Iglesias C. the village of the Three Marys D. the village of
Along with sensory receptors, _____ transport information to the integrating center. effectors signal pathways sensory organs user: an example of maintaining ho
the third level of the myactivity pyramid is reserved for
At a school, 133 student play at least one sport. this is 35% of the students at school at the school. how many students are at the school?
GRASS : MOW :: TREE : _____ lumber leaf climb trim
help plzzzzzzzzzz ASAP!!!
What event finally led the u.s. to enter wwii in 1941, two years after the war started?
Detailed description is useful in preparing to write as well as being an important part of a completed story. True False
At the toy store, 3 toy cars cost $2.61. How much does it cost to buy 15 toy cars?