janavaldes07 janavaldes07
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24.which equation could Jared use to find c the cost of each broccoli of each pound of broccoli

Respuesta :

Adetunmbiadekunle Adetunmbiadekunle
  • 19-05-2020

Answer:

The equation that could be used to find the cost of each pound of broccoli is The amount of Broccoli/Number of pounds of Broccoli

Step-by-step explanation:

The equation that could be used to find the cost c of each broccoli will be;

c = Total cost/ Pounds of Broccoli bought

This is mathematically equal to c = 3.24/2.4 = $1.35 per pound of Broccoli

Answer Link

Otras preguntas

What is a polygon with 12 equal sides called?
You "measure" or "observe" two events to occur at the same time, one nearby and one further away. Which one did you actually see first?A)Both at the same time.B
If 7 + 3x = 22, then 2x =
What's 15.24,15.14,15.04, rule
What is 5 3/4 times 2/6? I am doing math homework and need help
The organ system that forms a communication and coordination network throughout all parts of an animal’s body is known as the (A) digestive system. (B) respirat
How many atoms of carbon are in 24 grams of carbon? a) 1.2 x 10²⁴ atoms b) 1.7 x 10²⁶ atoms c) 1.2 x 10²⁵ atoms d) 3.0 x 10²⁴ atoms e) 3.0 x 10²³ atoms Can anyo
is .01 less than .07
In fruit flies, red eyes are dominant to green eyes. In a cross between a short-winged, green-eyed fly and a long-winged, red-eyed fly, the results were as foll
(has,have) any of the missing packages been located?