laylajaramillo laylajaramillo
  • 10-06-2020
  • Mathematics
contestada

Josh paid for four books with three $20 bills he received $12 in change each book was the same price how much did each book cost

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-06-2020

Three $20 bills is a total of $60

$60 - $12 = $48

He spent a total of $48 on the books

Divide the total spent by the number of books:

48 / 3 = 16

Each book cost $16

Answer Link
emilyjerrim emilyjerrim
  • 10-06-2020

Answer:$12 per book

Step-by-step explanation: $20 x 3= $60

If you have $12 change you minus that from the $60

Now that is $48 for 4 books.

To work out one book you do $48/4 which is $12 per book.

Answer Link

Otras preguntas

Helen Grey By Christina Georgina Rossetti Because one loves you, Helen Grey, Is that a reason you should pout, And like a March wind veer about, And frown, and
let f(x)=2x-6. solve f^-1(x) when x=2.
Is economic equality an attainable goal?
let f(x)=9x-2 and g(x)=-x+3. find f(g(x)).
what is the GCF of 12x and 44xy
Is the following correspondence a function
Ricky had 50 cookies and gave 72% of the cookies to his friend Alice. Find the number of cookies Alice receive
let f(x)=2x-6. solve f^-1(x) when x=2.
Holly decided to share 1/2 of her share of the pizza with Deb. How much did each of them actually?
Why are capillaries thin walled?