bricenshepard17 bricenshepard17
  • 10-06-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 deli sandwiches cost $29.75, how much will 8 sandwiches cost?

Question 10 options:

a)

$37.75


b)

$29.75


c)

$0.16


d)

$47.60

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 10-06-2020
Answer:
d) $47.60

Explanation:
Step 1 - Find out the cost per sandwich by dividing the cost of five sandwiches by five.

29.75 / 5 = 5.95

Each sandwich costs $5.95.

Step 2 - Find out how much eight sandwiches will cost by multiplying the cost of one sandwich by eight.

5.95 • 8 = 47.60

Eight sandwiches will cost $47.60.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP COMPLETEdon't mind my eraser marks
What is the role of iodine in the gram stain process?
Critically evaluate the effectiveness and ineffectiveness of institution dealing with human rights violation
The growth of retail, department and chain stores in the first three decades of the 20th century also led to an increase in
What was the second great awakening that took place in the united states in the nineteenth century?
What comes after sigma in the greek alphabet?
Early childhood, preschool age, and early school age are all names of a period of development that includes what age range?
what would a utopian socialist not support
Use the equation 2,401 = 76 – 2x. What power of 7 is 2,401? 3 4 5
Which exercise technique involves working to slowly and gradually lengthen a muscle or group of muscles? endurance training static stretching strength training