jxo19 jxo19
  • 11-06-2020
  • Chemistry
contestada

Please help! (:

question above — how much money would you need to buy 7.0 lb of arugula? If 27lb of arugula cost $16

Please help question above how much money would you need to buy 70 lb of arugula If 27lb of arugula cost 16 class=

Respuesta :

yeetosaurus69
yeetosaurus69 yeetosaurus69
  • 11-06-2020

Answer:

$11.81

Explanation:

27 lb cost $16

27/16=$1.69 per pound

$1.69*7=$11.81 for 7 lbs

Answer Link

Otras preguntas

According to piaget, a child can represent things with words and images but cannot reason with logic during the ________ stage.
Wich primary sorce provides evedince that Columbus sailed to find a new route to the indies in 1492
What are the answers?
what element of the federal government is established by article III of the constitution
Select the correct answer. What is an essential step in closely reading fiction? A. identifying the writing style of the author B. keeping a journal of your i
Describe the five characteristics an earth material must have to be called a mineral
solve each inequality and graph the solution for b+8>15
S= 2d Solved for d —— T
Ntss how it promotes tourism growth and grow the economy
Any triangle one angle measures68° and another angle measures 38what is the measure of the third angle