ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

What value of s makes the statement true? (–7 + s) + (–14) = (12 + (–7)) + (–14) A. –30 B. –12 C. –7 D. 12
In "The Private History of a Campaign That Failed," Twain writes, "We were equal to the occasion. In our response there was no hesitation, no indecision" (71).
What instruments came before the piano
Where can you find a Panamanian wildlife refuge
What is the antecedent of the underlined personal pronoun? Few in the group write their essays using pen and paper nowadays. A. nowadays B. Few
In his comedies, Shakespeare is well known for A. fatally flawed characters. B. the device of mistaken identity. C. revealing great heroes as common fools. D.
how did the theory of social Darwinism justify European imperialism during the 19th century ?
What is one action an employer can take to lower wage levels?
What is the mixed number of 0.038
Why did the students post their “twelve theses” in the entrance hall of the university? A.to show their opposition to Nazi policies B.to show their support for