ari3771 ari3771
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 stickers for $3. Write a proportion that gives the
cost c if you buy 12 stickers.

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-08-2020

Answer:

$7.5

Step-by-step explanation:

Let

Quantity of stickers=x

Price of stickers=y

5 stickers cost $3

12 stickers cost $y

x/y = x/y

5/3 = 12/y

Cross product

5y=12*3

5y=36

Divide both sides by 5

5y/5 = 36/5

y=7.5

12 stickers= $7.5

Therefore, the price of 12 stickers= $7.5

Answer Link

Otras preguntas

What were three  things happened to  slaves during their first year in America?
The number of girls at middle school Cyber summer camp was six more than twice the number of boys. The total of 156 middle school at the camp. How to use the 5-
What is the slope of this line whose equation is y=1/6x-1/2
how do i write a word problem for $3.00 divided by $0.25
What would happen if cytokinesis took place before mitosis?
Are all 5 sided figures similar?
Gravity and friction are two kinds ofa.inertiab.forcesc.massesd.gravity
What are the names of Ruby Bridges 4 sons?
What is poem and a poetry
If a runner covers 400 meters in 50 seconds, what is the runners average speed? What if the runner takes 60 seconds to cover the same distance?