jkski06
jkski06 jkski06
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.24. What is the price per pint?

Respuesta :

keziakh004
keziakh004 keziakh004
  • 11-08-2020

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

1 quart = 2 pints

1 gallon = 4 quarts

1 gallon = 8 pints

2 gallons = 16 pints

Divide the cost of the fabric softener by 16 to find the price per pint.

$30.24/16 = $1.89

The fabric softener costs $1.89 per pint.

Answer Link
alanyqju
alanyqju alanyqju
  • 11-08-2020

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

one gallon= 8 pints

two gallons= 16 pints

Therefore, we divide 16 from $30.24

30.24/16= $1.89

Hopefully this answer helps!

Answer Link

Otras preguntas

It was Jenna's turn to milk the two cows. She started milking them at 5:18 a.m. and finished at 7:04 am. How long did it take her to milk the two Cows? Hur He u
g - 6 > -14 solve and plz show work
voice never mind about my people​
how has your perception of the world changed
in market economics individuals have a high degree of economic freedom which statement describes a cost associated withe economic freedom
are correctional officers considered law enforcement
Read the summary of Romeo and Juliet act 1 and explain the main events in the plot in your own words
How does the mass effect the gravitational force between objects?.
what might be the advantage of a thin leaf blade to the photosynthetic capacity of a leaf?
Human interest stories may: A. feature a celebrity mansion. B. fully cover catastrophic events. C. report news about the stock market. D. be about something ver