dani2626 dani2626
  • 10-09-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost of 2 kilograms of flour is 3 kilograms cost $4.86 in the unit price for each package of flour is the same

Respuesta :

Brenda3872 Brenda3872
  • 10-09-2016
The unit price for two kilograms of flour cost $2.43
Answer Link
sanjit
sanjit sanjit
  • 10-09-2016
$3.24 is the best answer 3kg=4.86
1kg=4.86/3=1.62
2kg=2*1.62=$3.24
Answer Link

Otras preguntas

Most Egyptians did not believe in an afterlife and focused only on life here and now. A. True B. False
X+2/3+2=3/2 I can't figure the solution
how you can use a quick picture to find 3x 2.7
Simplify sqrt 3× sqrt 27
solve this 6x = 8 = 50? 2x - 5 = 11? 13 = -4x + 9? 7 - 3x = 34?
Which quote best expresses John Muir’s philosophy? A. "When we try to pick out anything [in nature] by itself, we find it hitched to everything else in the univ
Progressive women reformers worked to: (a) reduce wages (b) limit the worday (c) overturn the nineteenth amendment (d) establish segregated schools in chicago
a utility worker is 5.5 feet tall and is casting a shadow 4 feet long . at the same time a nearby utility pole casts a shadow 20 feet long. write and solve a pr
what is 15 to the 2nd power? I need help understanding this
Round 961 to one significant figure