depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

10. Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

KanzyS KanzyS
  • 10-09-2020

Answer:

5.5 pounds

Step-by-step explanation:

20.35/3.70=5.5

Answer Link

Otras preguntas

Which inequality has an arrow pointing to the left when the solution set is graphed on a number line?
Many of the male characteristics come from which reproductive hormone? A. Estrogen B. Progesterone C. Testosterone D. Human Growth Hormone
What would happen if a state limited constitutionally protected personal freedoms in one of its public school systems? A. The federal government would interven
The reaction rate of salivary amylase with starch decreases as the concentration of chloride ions is reduced. Which of the following describe the role of the ch
Say we have two objects. Object A and B are the same size and shape. However object B is much heavier than Object A. If i were to Put each of these objects in d
ive tried over and over and i still cant figure it out some help pls lol
please help !! i am struggling
Please help asap! Offering 50+ points and brainliest What kinds of factors may limit population growth in a specific ecosystem? Options: A: financial factors B:
calculate the perimeter of a circle of radius 90 meters​
What is the perimeter of the rectangle in the coordinate plane? 40 units 50 units 96 units 154 units