nnnonooi nnnonooi
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

How many packs of DVD's can you buy with one hundred twelve dollars if one pack costs fourteen dollars ?

Respuesta :

YandereKacchan
YandereKacchan YandereKacchan
  • 10-09-2020

Answer:

8 packs

Step-by-step explanation:

112/14=8

Answer Link
masonbocanegra07
masonbocanegra07 masonbocanegra07
  • 10-09-2020
8 packs because 112\14 equals 8
Answer Link

Otras preguntas

One jar of jelly costs $2.32 for 16 ounces. Another jar costs $2.03 for 13 ounces. Which is the better buy? Why? The jelly that costs $____ for ____ ounces is
the elements carbon, nitrogen, and oxygen are all part of the same _____ on the periodic table. A)diagonal B)row C)group D)period
What is an Antonym for astronomy
What is 458 x 7,899 =
United States flags come in different sizes. Standard dimensions for a flag are a length to width ratio of 1 : 9 to 1. Flag 1 has a width of 1 foot and a length
At which region of a state’s geology would an earthquake be more likely
Which of the following was not a feature of the first IBM personal computer introduced in 1981? All software was on floppy disks, which had to be loaded onto th
what was the outcome of the 1960 ruby bridges and the new orleans school integration?​
The answer plzzzzzzzzz
Someone please help!!!!!!!!!!!!!!!