dakwarrior dakwarrior
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total of $16. One pen costs $0.40 more than one pencil. What would 1 pen and 1 pencil cost?

Respuesta :

s23373 s23373
  • 10-09-2020

Answer:one pencil would be $0.56

Step-by-step explanation:

Answer Link
kristinworswick38 kristinworswick38
  • 02-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

7ab/a A does not equal 0 Simplify the expression
x-c/2=-3c/2solve for X
Where are monsoons are most commonly found?
How do geographers determine the locations of places?
what is -15x=0 solution
What do I do to simplify 77/84 ?
Where are monsoons are most commonly found?
c+ax=dxthis one has all variables and no numbers
Camille placed blocks on a table in rows and columns. All the rows and columns had the same number of blocks in them and formed a square. Which could be the tot
A girl found the skull of an animal. She did not know what the animal was, but she was sure that it preyed on other animals for its food. Which clue led to her