georgeames99 georgeames99
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 pounds of sugur cost $2, the cost of 1 pound of sugar cost

Respuesta :

saramagentacool saramagentacool
  • 11-09-2020

Answer:

50 cent

Step-by-step explanation:

Answer Link
CreepyWoods CreepyWoods
  • 11-09-2020

Answer:

.50¢

Step-by-step explanation:

50 cents = 1 pound

$1.00 = 2 pound

$1.50 = 3 pounds

$2.00 = 4 pounds

basically adding 50 cents equals to $2

Answer Link

Otras preguntas

Which is a difference between a county and a city
What was the Brazilian government's reaction to the debut of the blocos afros in 1975? They denied the existence of racism in Brazil and suggested that Ilê Aiyê
Source 1:Source 2: “We have to slow down the emissions of carbon dioxide. . . . And the best [ways] to do that are energy efficiency and a switch to renewables.
You should always yield to the following:
The ratio of boys to girls in Mr. Harvey's class is the same as the ratio of boys to girls in Mrs. Lanza's class. There are 4 boys and 12 girls in Mr. Harvey's
Which example is an abiotic factor of an aquarium environment? (A) sand (B)sea star (C)seaweed (D)fish
What does the slope formula mean
A line passes through the origin and the point (3,5). What is the slope of the line? 5/3 -3/5 0 3/5
help please!!!!!!!!!!!!
Why did President Johnson’s background put him at odds with the Republicans in Congress during Reconstruction? Johnson was a Radical Republican who became a Mod