baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

I don’t know the answer to the question in the picture above. Is it A, B, C, or D
Exercise 1.4.4: Solve y' + xy = x.
The Parks and Recreation Department of Burkett County estimates the initial cost of a river park to be $2,200,000, annual upkeep costs of $120,000, benefits of
it is reported that the grizzly bear population has increased by 140% since 1975. there are now 600 grizzly bears living in the wild. how many grizzly bears we
A spring with a mass of 0.7 kg is hanging on it and has an angular frequency of 2.4 when in oscillation. What is the spring constant? Calculate to one decimal p
why is .3 repeating a rational number
Consider a Carnot cycle executed in a closed system with 0.0058 kg of air. The temperature limits of the cycle are300 K and 940 K, and the minimum and maximum p
Compare and contrast the role that business users play when software is developed using Waterfall and Agile software development methodologies.
Problem Page Find the slope and the y -intercept of the line. Write your answers in simplest form. 2x + 5y = -3
Please answer this correctly