CandyFun CandyFun
  • 11-11-2014
  • Mathematics
contestada

a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

Geekhawk
Geekhawk Geekhawk
  • 11-11-2014
$3.50 for 4 muffines

Divide 3.50 by 4 which is .870

.875 is per muffin, to multiply by a dozen, multiply by 12

.875×12=10.00

The price for 12 muffins is $10.00
Answer Link
IsrarAwan
IsrarAwan IsrarAwan
  • 28-08-2018

The correct answer is: $10.5

Explanation:

4 muffins are of $3.50

1 muffin is of [tex] \frac{\textdollar3.50}{4} =\frac{7}{8} = \textdollar0.875 [/tex]

1 dozen (12 muffins) is of [tex]\textdollar0.875 [/tex] * 12 = $10.5 (answer)

Answer Link

Otras preguntas

A surfactant used for cleaning is called a(n):_________.
Differentiate the function. f(x) = sin(9 ln(x))
Which deal is better A:75 pencilled first $5.75 or b:100 pencilled for $7.50
Which sentence shows the best placement for the modifier "on the tree"? The leaves during the summer on the tree grew quickly. During the summer on the tree, th
what it the explicit formula for 8
Help please I don’t know what to do
how to evaluate p/4 + pq when p=8 and q=6
Which of the following tools of the Archaic culture was primarily used for hunting birds and smaller prey? A. atlatls B. game nets C. bird stones D. grinding st
Hello! Plz help question in is picture
What is 102011 rounded to the nearest one thosand