pranit3126
pranit3126 pranit3126
  • 10-10-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 1/2 kg of apples is Rs. 520. What is the rate of one kg of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-10-2020

Step-by-step explanation:

So, cost of 6.5 kg of apples is Rs. 520 and we need to find cost of one kg apples.

It can be done just by applying Unitary Method!

So,

6.5 kg -- Rs. 520

1 kg -- Rs.(520/6.5) = Rs.80

So, cost of 1 kg apples is Rs.80.

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of the rectangular shaped building is 960 ft. the shortest side of the building is 150 what is the length of one of the longest sides of the buil
What is one way that the legislature can check the power if the chief executive
What is the decimal expansion of the following fraction? 2/9
Why is Washington, D.C. Included in the southeast region?
Which numbers are solutions of the equation? |5 – 4x| – 3 = 4
how to solve 30=-5(6n+6)
How can activities such as yoga and meditation serve as alternatives to drug use? A. They are a nondrug means of altering one's state of mind. B. They counterac
Bailey has 5 gallons of lemonade for his school picnic. At the end of the day he has 1 1/3 gallons of lemonade left. How much lemonade was used?
Which of the following is an example of a homogeneous mixture? A. Bronze B. Sand C. Copper D. Zinc
What do the loops on the number line show?