cclayton9
cclayton9 cclayton9
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00 how much will 8 pints of raspberries cost

Respuesta :

Kweice
Kweice Kweice
  • 10-11-2020

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

3 pints → $12.00

1 pint → $12.00 / 3 = $4.00

8 pints → $4.00 x 8 = $32.00

Answer Link
husseinalaaldin
husseinalaaldin husseinalaaldin
  • 10-11-2020

Answer:

$32 because every lint is $4

Step-by-step explanation:

your welcome hehe

Answer Link

Otras preguntas

Helppp plzzzz!!!!!!1Asappppp
how do you solve 9r=3r+6
Plz help with this question.
Help me!!! I. Combine each pair of sentences ,using “enough”: “too” 1. He is strong. He can carry these boxes. ………………………………………… 2. She is very beautiful. She ca
Help me!!! I. Combine each pair of sentences ,using “enough”: “too” 1. He is strong. He can carry these boxes. ………………………………………… 2. She is very beautiful. She ca
which describes a characteristic of quartzite
Determine if the two triangles are congruent. State how you know -GEOMETRY
A factory employs 1274 people across three departments. The second department employs 70 more people than the first department, and the third department employs
Which type of people became rich off of mining booms?
ipaliwanag ang kahulugan nito- Nagtungo siya sa kanyang higaan, naupo at di alam ang gagawin sa matindin kagalakan na lumulukob sa kanyang pagbabalik tanaw, tum