hghht
hghht hghht
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$35.16. What is the unit price of the pairs of gloves​?

Respuesta :

zagreb70 zagreb70
  • 10-11-2020

Hello there! Janise here!

UwU UwU UwU UwU UwU UwU!

The answer is 8.79.

35.16 divided by 4 = 8.79

Answer Link
Kookies24
Kookies24 Kookies24
  • 10-11-2020

Answer:

8.79 is the cost of each pair

Answer Link

Otras preguntas

Suppose you stir a little baking soda into water until the water looks clear again. How could you prove to someone that the clear material is a solution, not a
why was the house of burgesses important
Can a trapezoid have four obtuse angles? Explain?
Joseph says that there is 5/8 of a pumpkin pie left and 1/2 of a peach pie left. Which is NOT a pair of equivalent fractions for 5/8 and 1/2
What does it mean to rebut something? a. to strike with enough force to break an object b. to oppose using evidence or an argument c. to use an aggressive and i
round 232.76 to 2 significant figures
Difference is 6 quotient is 2
24/1 in simplest form what is it ?
1. 92% of what number is 69? 2. 20% of what number is 3.4? 3. 10% of what number is 80? 4. 4% of what number is 25?
What is the charge of CO3?