hghht
hghht hghht
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 7​-ounce package costs ​$2.24. A 15​-ounce package costs ​$4.65. An 18​-ounce package costs ​$5.94. Which package is the best​ buy?

Respuesta :

al3xxx713 al3xxx713
  • 10-11-2020
15oz is better as for 2$ and a few cents more u get 15oz unlike with the 18oz it’s another dollar for 3oz
Answer Link
nylesiwarner
nylesiwarner nylesiwarner
  • 10-11-2020

Answer:

Do I?

Just kidding

15 ounce is the one

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of a simile? a. He had big feet. b. His feet were huge dolphins. c. His feet were like baby dolphins. d. His feet looked en
Many inherited disorders of humans appear in children of parents who do not have the disorder. How can you explain this?
What answer of 5ab/8c divided by 10b/c help with  quotient
What are the characteristics of a Market Economy?
why is 5/12 greater than 3/4
What property justifies the following statement?If 4x+6=20, then 4x=14.
which is greater 1 gal or 15 c
which is greater 1 gal or 15 c
A line has a slope of -5 and passes through (1,-1).which is the equation of the line in point - slope form?
If a heterozygous plant seed color (Rr) is crossed with a homozygous recessive plant (rr), what is the probability of each seed color being produced?