ayobnasser2007 ayobnasser2007
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

an orchard sells 6lb of apples for $13.50 there is a proportional relationship between the cost and number of apples.

Respuesta :

kymaniajayi
kymaniajayi kymaniajayi
  • 10-11-2020

Answer:

Yes, there is a proportional relationship. For every 6 pounds of apple sold, they make $13.50.

Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK BRAINLIEST!!! 8TH GRADE MATH. PLZ HELP! ANSWER THE QUESTIONS
A man walks into a store and steals 100 dollars out of the register without the owner knowing it and then buys 70 dollars worth of merchandise with that 100 dol
why do we need to study Sexual Education?
An ac power generator produces 73.37 a (rms) at 4623 v. the voltage is stepped up to 105,033 v by an ideal transformer, and the energy transmitted through a lon
Find the discriminant of the equation. x2 + 3x - 4 = 0
explain why the function y=1-cosx is an even function
(6x + 3) + (3 + x^4)
Geometry question, need help
Which of the following is a way to prevent poisoning? A. Avoid the overuse of bleach and disinfectant. B. Keep carbon monoxide detectors away from the kitchen
With the answer Decide which account is best for each person. Becky wants an account that will let her spend her money as much and as often as she needs. Checki