Seudónimo Seudónimo
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP MEE!!
oranges cost $0.25 each. how much will 7 oranges cost?
$7.25
$1.75
$1.50

Respuesta :

burntcrepes
burntcrepes burntcrepes
  • 10-11-2020

Answer:

1.75 !

Step-by-step explanation:

0.25 x 7

One orange price is 0.25, so you would multiply that by 7 to get the price of 7 oranges!

I'm not sure how to explain this, but if you write it out, and do the math, and move the decimal point correctly, you will get this answer!

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following equation. Then place the correct number in the box provided. 5x/8+10=2
describe the greek idea of democracy
The table represents a linear function. What is the slope of the function?
What does the word dispense mean based on the context clues provided? Two days had gone by since the shuttle's engines had died. Fortunately, the crew had power
Can you teach me the steps on how to do 6m-4=7m+7-m?
all of the following are true concerning the incas except
An instructional video is 1.8 minutes long. How long is the video in seconds? How long is it in hours?
which word means" to cause something to be easier?"
8 divided by 280 equals
what is the definition of swayed​