fariakayani fariakayani
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Light bulbs cost £2.90 each.
Yasmin buys as many as she can with £20.
How much change should she get?

Respuesta :

Oliviaglisson
Oliviaglisson Oliviaglisson
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

first you need to see how many time 2.90 goes into 20 it is 6, so then you multiply 2.90 times 6 and get 17.40. Lastly you subtract 17.40 from 20 to get 2.60

Hope this helps

Answer Link
jada223 jada223
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A chord is 5 inches from the center of a circle whose diameter is 26 inches. What is the number of centimeters in the length of the chord?
What role did Myles Standish play in founding the Plymouth Colony? A) He organized and maintained defense for the Separatist Puritans. B) He served on the Counc
What is the solution to the inequality? 4x + 7 > –13 A. x < –5 B. x > –5 C. x < 5 D. x > 5
What did Stanton's writings suggest about the status of women during World War 1?
In which sentence is the predicate nominative correct? A. This is he. B. This is him. C. It is them. D. It is her.
what did john white think the great fire was?
convert 19% to a faction in simplest form
if the side lengths of an equilateral triangle are 5 cm what degrees are the angles
Which pair of angles are adjacent angles? A. <1 and< 4 B. < 2 and < 8 C. < 2 and < 4 D. < 3 and < 7
The store is offering a sale pack of video games for $43.88. What is the unit price of a video game in the sale package