1975624
1975624 1975624
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Tulip bulbs are on sale at store A, at 5 for $11.00, and the regular price at store B is 6 for $13.

What is the price of ONE tulip at store B?

(Round to the nearest cent if needed)

Respuesta :

Faithaghoorees
Faithaghoorees Faithaghoorees
  • 10-11-2020

Answer:

Each tulip costs $2.17 at Store B.

Step-by-step explanation:

Store B = 6 for $13.

Find unit price.

13 / 6 = 2.16666666...

Answer Link

Otras preguntas

A parallelogram has sides 24m and 5m. The height corresponding to a 24m base is 4m. What is the height corresponding to a 5m base?
find the product.Simplify your answer
Which acid dissociation constant (ka) indicates the weakest acid answers?
Two nouns joined by _____ would take a plural pronoun?
What kind of narrative is used in to kill Mockingbird
How do doctors check for hernia?
carbon dioxide can be produced from what type of power generation
What American museum paid $6.9 million to exhibit artwork on loan from the Louvre from 2006-2009?
Identify whether each reaction represents a chemical reaction or a nuclear reaction by filling in the blank with the word ‘chemical’ or ‘nuclear’.answers:Chemic
New York City was known as "The Golden Door" because A. the Statue of Liberty held a golden lamp. B. it was a symbol of Lady Liberty. C. the Brooklyn