mariamabangoura090 mariamabangoura090
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

please help this is so confusing!!!

please help this is so confusing class=

Respuesta :

austinomg123
austinomg123 austinomg123
  • 10-11-2020

Answer:

$16.50 on 3 bags of dog food

Step-by-step explanation:

First you would do 27.50/5 to find out how much one bag costs.

The symbol  /  mean to divide. So 27.50 divided by 5 is 5.50. We need to know the ammount of 3 bags. Hence, we evaluate 3 times 5.50 which equals to our answer, $16.50 on 3 bags of dog food. I hope this will help you succeed!

Answer Link

Otras preguntas

which action might help to increase self-confidence
Question help the menu at josejose​'s coffee shop consists of a variety of coffee​ drinks, pastries, and sandwiches. the marginal product of an additional worke
Should the value 216 be rejected from the set of results 192, 216, 202, 195, and 204? show the procedure and to support your answe
What’s 113% as a mixed number
The mass of a molecule of penicillin is 10^-18 kilogram and the mass of a molecule of insulin is 10^-23 kilogram. How many times greater is the mass of a molecu
What are the chemical properties of graphene? (This is not actually biology)
Lisa purchased a hat for $10, a purse for $20, and a book for $23. The sales tax rate was 7.2 percent. What was the total amount she paid?
Why did guilds want to influence the city government?
after world war two American shifted to what type of work?
An antibody made against the antigen tetanus toxoid (tt) reacts with it even when the tt is denatured by disrupting all disulfide bonds. Another antibody agains